6 sygnałów, po których poznasz, że dziecko jest gotowe na pójście do przedszkola
Gotowości dziecka na pójście do przedszkola nie da zmierzyć się testami psychologicznymi ani pedagogicznymi. Istnieją natomiast pewne oznaki w zachowaniu oraz umiejętnościach malucha, które świadczą o tym, że szybko przyzwyczai się do nowej sytuacji.
Gotowość przedszkolna
Każde dziecko rozwija się we własnym tempie, w różnym środowisku i szybciej bądź później nabywa pewne umiejętności. Dlatego jeśli rodzice mają taką możliwość, warto zapisać dziecko do przedszkola dopiero, gdy potrafi:
- mówić w sposób zrozumiały dla otoczenia, a tym samym sygnalizować swoje potrzeby w komunikatywny sposób,
- nawiązywać relacje,
- wykonywać samodzielnie czynności wokół siebie - korzystać z nocnika lub toalety, jeść posiłki i pić z kubeczka, ubierać mniej skomplikowane części garderoby,
- skoncentrować się dłużej na jednej czynności (min. 5 minut),
- radzić sobie z sytuacją pozostania pod opieką innych osób niż rodzica,
- zrozumieć polecenia i je wykonywać.
Kiedy przesunąć decyzję o rozpoczęciu edukacji przedszkolnej?
Prowadząc przedszkole w Słupsku z doświadczenia wiemy, że nie każdy czas jest odpowiedni na podjęcie przygody z przedszkolem, mimo że dziecko wykazuje już wszystkie sygnały gotowości. Biorąc pod uwagę, że jest to ogromna zmiana w życiu dla malucha i – podobnie jak u dorosłych – przystosowywanie się do nowych warunków może powodować stres, w pewnych sytuacjach lepiej przesunąć okres adaptacji. Jedną z nich może być przyjście w tym czasie na świat nowego członka rodziny. Niektóre dzieci naturalnie mogą poczuć się odrzucone. Inną będzie przeprowadzka, która może wiązać się z chwilowym poczuciem braku bezpieczeństwa. Nie najlepszym momentem jest także odstawienie od piersi oraz trudne sytuacje w rodzinie, na przykład śmierć bliskiej osoby.