Jak wspierać dziecko w dążeniu do samodzielności?
Celem każdego rodzica jest wychowanie dziecka na odpowiedzialnego człowieka. Troskliwa i czuła opieka może dawać wiele radości, ale celem rodzicielstwa jest przygotowanie dziecka do tego, aby w przyszłości było ono samodzielne i niezależne. W jaki sposób wspierać w tym dziecko?
Stwarzaj okazje do nauki samodzielności
Angażuj dziecko w codzienne czynności, które wykonujesz. Wspólne wykonywanie nawet prostych codziennych obowiązków umocni wasze więzi i będzie świetną okazją do nauki. Poza tym, kto powiedział, że muszą one być nudne. Na przykład razem gotując możecie pobawić się w kucharzy w renomowanej francuskiej restauracji. Oczywiście zadania, jakie wykonuje dziecko samodzielnie lub z twoją pomocą, muszą być dostosowane do jego wieku, aby nie zrobiło sobie krzywdy. Sprzątanie czy pomoc rodzicom w pracach domowych nie powinny być tylko sposobem na ukaranie dziecka, bo to sugeruje, że są to przykre czynności, które są nieprzyjemne i trzeba to robić tylko wtedy, gdy coś pójdzie nie tak. Zatem gdy dziecko jest małe, możesz mu po prostu pokazywać i opisywać jak ty coś robisz, potem w miarę możliwości je angażować, a z czasem będzie już umiało poradzić sobie samo. Jeśli masz taką możliwość, zabierz dziecko do swojej pracy zawodowej i pokaż mu, w jaki sposób zarabiasz na utrzymanie rodziny. Niech również towarzyszy ci, gdy pomagasz komuś będącemu w potrzebie, a potem porozmawiajcie o tym, dlaczego pomoc innym jest ważna i ile sprawia radości.
Miej rozsądne oczekiwania
Daj dziecku czas na naukę, zamiast od razu rzucać je na głęboką wodę. Być może będziesz musiał na początku naprawiać jego błędy, gdy próbuje ci w czymś pomóc, ale powstrzymaj się od krytyki, bo możesz je tylko zniechęcić. Pamiętaj również, że obarczanie dziecka obowiązkami, na które nie jest jeszcze gotowe, jest nierozsądne. Nie wystarczy jedynie przydzielać zadania, trzeba również wspierać dziecko w ich wykonaniu, a także chwalić je za to, co zrobiło i ewentualnie podpowiedzieć, co mogłoby poprawić następnym razem.
Pozwól dokonywać wyborów i nie chroń przed wszystkimi konsekwencjami
W miarę rozwoju, dziecko będzie dokonywało coraz częściej samodzielnych wyborów. Niektórzy rodzice w dobrej wierze chcą chronić dziecko przed trudnymi wyzwaniami. Ale w rzeczywistości takie trzymanie pod kloszem nie wychodzi mu na dobre. Co wtedy, gdy nie będzie cię w pobliżu? W jaki sposób ma się nauczyć samodzielności, jeśli wysyłasz mu sygnały, że jest zależne od ciebie i nie wierzysz w jego umiejętności? Jeśli osłaniasz dziecko przed każdym problemem, to osłabiasz jego zdolność radzenia sobie z wyzwaniami. Miej wobec dziecka realistyczne wymagania i powiedz mu lub pokaż jak samo może poradzić sobie z problemem lub z konsekwencjami swoich wcześniejszych nieodpowiednich decyzji.
Chwal dziecko, gdy uda mu się czegoś dokonać samodzielnie
Pochwały dodają skrzydeł nie tylko nam, dorosłym. Pochwały wzmacniają właściwe postępowanie u dziecka i sprawią, że chętniej będzie powtarzać takie czynności. Dzięki nim możesz je uczyć pielęgnować dobre cechy. Pomóż dziecku zastanowić się nad tym, z jakich cech osobowości chciałoby być znane i jakim człowiekiem chciałoby się stać w przyszłości.
Ustal reguły
Jako rodzic masz prawo i obowiązek ustalić, jakie reguły obowiązują w waszym domu. Jasno je określ i poinformuj, jakie są konsekwencje ich łamania. Oczywiście powinny one być dostosowane do wieku dziecka. Nie chodzi o to, żeby zmuszać je do posłuszeństwa, ale pokazywać, że trzymanie się pewnych zasad wychodzi na dobre. Najlepiej oczywiście pokazać to własnym przykładem. Kiedy dziecko będzie rozumiało, że w życiu należy przestrzegać pewnych zasad, będzie postępować mądrze nawet wtedy, gdy nie będzie cię w pobliżu.
Przydzielaj obowiązki
Dlaczego warto przydzielać dziecku stosowną ilość obowiązków? Obowiązki pomagają dziecku nabrać dojrzałości, rozwinąć samodyscyplinę i większą pewność siebie. Ich wykonywanie daje poczucie sprawczości. Poza tym dzieci, które pomagają rodzicom w pracach domowych, w dorosłym życiu częściej podejmują się prac na rzecz społeczeństwa. Obowiązki uczą sumienności i dbania o potrzeby innych.
Każdy kochający rodzic już od urodzenia dziecka dba o to, by nie zabrakło mu potrzebnych rzeczy. Na początku są to rzeczy niezbędne w rozwoju fizycznym maluszka. Warto dbać o to, by były one najlepszej jakości. Z czasem przyjdzie moment na kształtowanie i wychowywanie dziecka. Jest to niełatwe, ale jakże radosne i satysfakcjonujące zadanie!